Aj o mozog je potrebné sa starať, pripomína Európsky deň mozgu

Európsky deň mozgu - 11. marca


11. 03. 2024 14.40 hod.

Mozog nebolí a nedokážeme ho cítiť, avšak aj napriek tomu je to doteraz najzložitejšia poznaná štruktúra. Hoci je najdôležitejším riadiacim orgánom v tele, paradoxne o ľudskom mozgu toho stále viac nevieme ako vieme. Európsky deň mozgu, ktorý si každoročne pripomíname 11. marca, nás varuje, že aj o tento orgán sa musíme starať.

Nie nadarmo je mozog považovaný za najzložitejšiu štruktúru vo vesmíre. ,,Veď si len pomyslite na ľudské oko, žiadna, ani tá najmodernejšia kamera nedosahuje úroveň funkcie ľudského oka. A oko je len sprostredkovateľ, v skutočnosti vidíme mozgom, nie očami. V mozgu je všetko hierarchicky usporiadané na rôznych úrovniach,  od reflexov – neuvedomelých  stereotypných odpovedí, cez pudy a podvedomé intuitívne reakcie v mene zachovania života až po najvyššie funkcie,  ktoré nazývame kognitívne – poznávacie, ktoré má na starosti mozgová kôra.  A všetko je to spolu v mozgu dokonale zorganizované a funkčné v čase, kedy to potrebujeme,“ vysvetľuje prof. MUDr. Daniela Ostatníková, PhD., prodekanka Lekárskej fakulty UK. Vďaka nemu má človek ako jediný tvor schopnosť organizovať, plánovať, mať ambície či predvídať.

Bez mozgovej kôry by sme boli hluchí, slepí, nevyslovili by sme súvislú vetu ani by sme neboli schopní našou vôľou riadiť pohyb. Pamäťové systémy v mozgu sú veľmi úzko prepojené s ostatnými poznávacími schopnosťami, dokonca aj s citovým prežívaním. ,,Jedným z predpokladov neurovedcov je, že kapacita našej pamäti je neobmedzená. To znamená, že všetko, čo stálo za to vedieť alebo poznať a dostalo sa do dlhodobej pamäti, je uchované ako pamäťová stopa v rôznych asociačných  oblastiach mozgu. Náš problém je v tom, že v danej chvíli, keď si potrebujeme na niečo konkrétne spomenúť, nevieme si to vybaviť,“ opisuje veľmi dôležitú funkciu mozgu prof. MUDr. Daniela Ostatníková, PhD.

Tak, ako keď pracujú svaly, aj pri aktívnej práci mozgu sa zvyšuje prekrvenie a spotreba kyslíka. Celá mozgová činnosť sa zároveň posilňuje. Odborníci odporúčajú kognitívny tréning, ktorý stimuluje mozog k vyššej aktivite, a tak zlepšuje učenie aj pamäť. Ako sa teda o svoj mozog správne starať? ,,Zostaňte sociálne aktívni, chráňte sa pred veľkým stresom, pokiaľ je to možné, zdravo sa stravujte a neprestávajte sa učiť. Najlepšie je, keď sa učíme to, čo nás baví, k čomu máme pozitívny vzťah a pozitívne emócie. Čítajte knihy, časopisy, diskutujte o ich obsahu s priateľmi, hrajte sa spoločenské hry a navštevujte nové krajiny a v nich pamiatky a múzeá,“ odporúča prodekanka LF UK.

Na Lekárskej fakulte UK je možné od roku 2018 študovať aj doktorandský študijný program Lekárske neurovedy, ktoré práve ľudský mozog skúmajú. Je to jediný program svojho druhu na Slovensku, prilákal množstvo záujemcov, ktorí tvoria interdisciplinárny tím premosťujúci teoretické disciplíny s klinickými. Tým sa výrazne zvýšil vedecký potenciál kliník pôsobiacich na Lekárskej fakulte UK.