Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave bola založená síce už v roku 1919, avšak prvé tri roky sa vyučovali len klinické predmety. Aj preto sa Ústav histológie a embryológie v Bratislave začal formovať až v roku 1922. Dejiny nášho Ústavu histológie a embryológie sú historicky, aj „geneticky“ späté s Univerzitou Karlovou v Prahe a s Masarykovou univerzitou v Brne. Prvý prednosta ústavu, prof. MUDr. Zdeněk Frankenberger, bol po príchode z Prahy do Bratislavy dekrétom zo dňa 18. novembra 1922 menovaný za profesora Univerzity Komenského. Tento dátum je preto možné považovať aj za začiatok modernej výučby histológie a embryológie na Slovensku. Veď následne aj martinské a košické pracoviská histológie a embryológie vznikli práve za účasti pedagógov z Ústavu histológie a embryológie v Bratislave. Profesor Frankenberger svoju prvú prednášku v roku 1923 začal slovami: „Dobrý lekár, nech je odborníkom v ktorejkoľvek oblasti lekárskych vied, musí vždy vychádzať z vedecky podložených teoretických základov.“ Táto myšlienka by dodnes mohla byť mottom nás všetkých – učiteľov na teoretických ústavoch. Celú históriu nášho pracoviska, od jeho založenia po súčasnosť, nedávno zmapovala MUDr. Renáta Mikušová, PhD., zástupkyňa prednostu Ústavu histológie a embryológie LF UK. Uverejnila ho formou pútavého rukopisu doplneného historickou fotodokumentáciou na stránkach časopisu Monitor medicíny SLS (Mikušová R. Prierez cez 100 rokov histórie vzniku a formovania Ústavu histológie a embryológie Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Monitor medicíny. 2023; 1-2: 42-46). Prečítať si ho môžete aj online: https://sls.sk/web/monitor-mediciny-sls-2022-2/ .
Aj z vyššie uvedeného dôvodu „centenária modernej slovenskej morfológie“ sa kolektív Ústavu histológie a embryológie LF UK rozhodol zorganizovať slávnostný odborný morfologický seminár s medzinárodnou účasťou, ktorý bol venovaný 100 rokom výučby histológie a embryológie na Slovensku. Seminár sa konal dňa 16. novembra 2022 o 14:00 hod. v priestoroch Ladzianskeho posluchárne LF UK (len pre úplnosť, profesor MUDr. Július Ladziansky - Ledényi bol nie len významným slovenským anatómom, ale aj v poradí 4. prednostom Ústavu histológie a embryológie LF UK).
Na úvode morfologického seminára spoločne s príhovormi ocenili prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP, FEFIM, viceprezident Slovenskej lekárskej spoločnosti, spoločne aj s doc. MUDr. Ingrid Hodorovou, PhD., prezidentkou Slovenskej anatomickej spoločnosti SLS, bývalých aj súčasných zamestnancov Ústavu histológie a embryológie LF UK. Najvyššie ocenenie SLS - Čestná plaketa T. R. Niederlanda za celoživotné zásluhy a rozvoj Slovenskej lekárskej spoločnosti bolo udelené prof. MUDr. Karolovi Kapellerovi, DrSc., emeritnému profesorovi LF UK v Bratislave a bývalému prednostovi nášho pracoviska (v rokoch 1980 – 1990). Nakoľko zdravotný stav profesora Kapellera nedovolil, aby sa slávnostnej konferencie zúčastnil osobne, pracovníci ústavu ho navštívili doma a toto najvyššie ocenenie mu odovzdali (viď foto). Svoj celoživotný vzťah k Lekárskej fakulte UK opakovane opísal profesor Kapeller stručne a jasne: „Dve lásky, ktoré som stretol na medicíne, boli medicínska veda a manželka Alica.“ Čestné členstvo Slovenskej anatomickej spoločnosti SLS si prevzal prof. MUDr. Jozef Zlatoš, DrSc., emeritný profesor LF UK v Bratislave, ktorý ústav viedol v rokoch 1990 – 2005. Medaila založenia Společnosti lékářsko-slowanskej si našla nového majiteľa v osobe prof. MUDr. Štefana Poláka, CSc., ktorý viedol Ústav histológie a embryológie LF UK v rokoch 2005 – 2022. Za dlhoročnú aktívnu prácu na ústave si prebrali pamätné medaily SLS „Propter merita“ odborné asistentky ústavu MUDr. Renáta Mikušová, PhD. a MUDr. Paulína Gálfiová, PhD. Z rúk dekana Lekárskej fakulty UK v Bratislave, prof. MUDr. Juraja Šteňa, DrSc., IFAANS, si prevzali Pamätné medaily LF UK za rozvoj morfologických vied dvaja naši učitelia, MUDr. Renáta Mikušová, PhD. a MVDr. Ján Líška, CSc. Rovnakou Pamätnou medailou LF UK sa dekan fakulty poďakoval za dlhoročnú odbornú spoluprácu a podporu prof. MUDr. Davidovi Kachlíkovi, Ph.D., prednostovi Anatomického ústavu 2. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe. Po tomto úvodnom slávnostnom otvorení nasledovalo sedem odborných prednášok:
1. prof. RNDr. Ivan Varga, PhD.: Súčasnosť (a budúcnosť) Ústavu histológie a embryológie LF UK v Bratislave.
2. MUDr. Renáta Mikušová, PhD.: Prierez cez 100 rokov výučby histológie a embryológie na Slovensku.
3. MUDr. Paulína Gálfiová, PhD. a prof. MUDr. Štefan Polák, CSc.: Výsledky vedeckého bádania novo vybudovaného Centra elektrón-mikroskopických laboratórnych metód ÚHE LF UK v Bratislave.
4. vyžiadaná prednáška doc. MUDr. Tomáša Kučeru, Ph.D., prednostu Ústavu histológie a embryológie 1. lekárskej fakulty, Univerzity Karlovej v Prahe: Historie a současnost Ústavu histologie a embryologie 1. LF UK.
5. vyžiadaná prednáška prof. MUDr. Mgr. Zbyňka Tonara, Ph.D., prednostu Ústavu histológie a embryológie Lekárskej fakulty v Plzni, Univerzity Karlovej: Histologie a embryologie v Plzni a v Bratislavě – spolupráce ústavů v minulosti a nyní.
6. vyžiadaná prednáška prof. MUDr. Davida Kachlíka, Ph.D., prednostu Ústavu anatómie 2. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe: Koreny slovenské morfologie (nejen v Čechách).
7. Mgr. MUDr. Michal Miko, PhD.: Eticko-právne otázky klinickej embryológie v rozhodovacej praxi Európskeho súdneho dvora a Európskeho súdu pre ľudské práva.
Výber významných kolegov z Českej republiky a ich vyžiadaných prednášok nebol náhodný. Jednak, ako bolo spomenuté, prvý prednosta nášho pracoviska, profesor Frankenberger prišiel do Bratislavy práve z Univerzity Karlovej v Prahe. Avšak naše pracovisko dodnes veľmi úzko spolupracuje s anatomickými a histologickými pracoviskami v Prahe a Plzni, a to po vedeckej aj pedagogickej stránke (viacerí naši učitelia absolvovali študijné a výskumné pobyty na Univerzite Karlovej v Prahe, a aktívne spolupracujeme pri habilitačných a inauguračných konaniach, aj pri obhajobe dizertačných prác).
Po odbornom seminári časť účastníkov zašla aj na exkurziu do novo zrekonštruovanej praktikárne ústavu a do novo vybudovaného Centra elektrón-mikroskopických laboratórnych metód ústavu. A ako sa na každé slávnostné podujatie patrí, po odbornej časti nasledovalo aj bohaté pohostenie v priestoroch jedálne Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Za sponzorský príspevok sa chceme poďakovať spoločnostiam Carl Zeiss Slovakia, s.r.o., MERCK Group a BD BAMED s.r.o. Odborný program bol podporený aj Operačným programom č. 313021BUZ3, spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja, ako aj projektmi Kultúrnej a edukačnej grantovej agentúry KEGA 081UK-4/2021: „Vytvorenie študijných materiálov k novo kreovanému predmetu Klinická embryológia a reprodukčná medicína“ a Agentúry pre podporu výskumu a vývoja APVV-18-0499: „Histomorfologický podklad idiopatickej tubárnej neplodnosti.“