Lekárska fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

Diagnostická činnosť

Štandardné terapetické postupy

Kolektív autorov z nášho pracoviska pracoval na týchto  štandardných terapeutických  postupov:

Kliknutím na odkaz si stiahnete štandard vo formáte PDF.

a

Individuálne pripravené perorálne mikrobiálne lyzáty (autovakcíny a stock vakcíny) ako alternatívna liečba chronických a recidivujúcich infekcií, ktorý nájdete v sekcii Nadštandardné služby - AUTOVAKCÍNY

 

 

Základná diagnostika: priama diagnostika mikrobiálnych agensov z biologických materiálov.                                            

  • Bakteriologická diagnostika aeróbna aj anaeróbna – kultivácia, mikroskopia - v bežnom rutinnom rozsahu. Na požiadanie aj špeciálne vyšetrenia.
  • Identifikácia kauzálnych mikrobiálnych agensov z rôznych biologických materiálov: hemokultúra,  dýchacie cesty, gastrointestinálny trakt, urogenitálny trakt, likvor, klinický chirurgický materiál, infekcie kože, sekčný materiál.
  • Dôkaz toxínov Clostridium difficile.
  • Dôkaz pneumokokového antigenu v moči.
  • Dôkaz antigénu Helicobacter pylori v stolici.
  • U identifikovaných mikrobiálnych agensov sa stanoví citlivosť na antimikróbne látky – kvalitatívna alebo kvantitatívna (minimálna inhibičná koncentrácia - MIC) podľa okolností.                                          

Sérologická diagnostika vírusových ochorení a vybraných bakteriálnych nákaz.                                                         

Špeciálna diagnostika: priama mikroskopická diagnostika parazitárnych gastrointestinálnych nákaz                

  • leptospiry, legionelly – diagnostika na  špecializovanom pracovisku s rozsahom pre celú SR
  • sledovanie rezistencie  na antimikróbne látky a jej mechanizmov u jednotlivých pôvodcov, interpretácia výsledkov s použitím expertného systému. Dôraz na ESBL produkujúce kmene enterobaktérií,  meticilín rezistentné stafylokoky, vankomycín rezistentné enterokoky  a kmene produkujúce karbapenemázu.
  • monitorovanie epidemiologicky závažných kmeňov z hľadiska nozokomiálnych nákaz  izolovaných od pacientov ako kauzálnych pôvodcov infekcie, ale aj ako nosičských kmeňov na slizniciach ľudského tela
  • odoberanie sterov z prostredia na jednotlivých klinikách, sledovanie účinnosti dezinfekcie
  • príprava perorálnych autovakcín na odporúčanie klinického imunológa pre pacientov s chronickými a recidivujúcimi infekciami pri zlyhaní bežnej atb terapie 
  • diagnostika importovaných  črevných parazitárnych nákaz, malárie a ďalších krvných parazitov, kožnej leišmaniózy, kožných myáz


                                                                    

Nadštandardné služby - AUTOVAKCÍNY

Imunomodulačná liečba autovakcínami (stock vakcínami) sa začína v čoraz väčšom meradle využívať na terapiu chronických a recidivujúcich infekcií.

Autovakcína je imunostimulačnou látkou, ktorá aktivuje celulárnu a humorálnu imunitu. Je individuálne špecifická, pretože je pripravovaná z patogénov  izolovaných od samotného pacienta. Koncentrácia a dávkovanie sa upravuje podľa jeho klinického stavu a dispozície.  Liečebný efekt záleží na mnohých faktoroch, ako je napríklad správna indikácia, zloženie,  vhodné individuálne dávkovanie a pod.

Liečbu autovakcínou indikuje lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore klinická imunológia a alergológia, gynekológia a pôrodníctvo, urológia, dermatovenerológia, chirurgia, infektológia, otorynolaryngológia, pneumológia a ftizeológia. Indikujúci lekár plne zodpovedá za posúdenie zdravotného stavu pacienta s ohľadom na správnu indikáciu a kontraindikácie liečby mikrobiálnymi autovakcínami (stock vakcínami).

Liečba nie je vhodná pre tehotné ženy a dojčiace matky, pre pacientov s autoimunitnými chorobami, pre pacientov so závažnými formami imunodeficiencie, počas imunosupresívnej terapie, u pacientov po splenektómii, s malígnymi nádorovými chorobami, s ťažkými chorobnými zmenami krvotvorby, pre pacientov so závažnou hepatopatiou, nefropatiou, so závažnou poruchou funkcie štítnej žľazy, pre pacientov so zlyhávaním obehového systému, pre pacientov s ťažkými formami alergie, pre pacientov s chronickými chorobami vnútoných orgánov, pre pacientov s hypokalciémiou a spazmofíliou a v prípade aktívnej tuberkulózy a mykobakterióz.

 

POSTUP

Indikujúci lekár odošle odobratý biologický materiál spolu so žiadankou na kultivačné vyšetrenie a s vyplneným „Sprievodným listom na prípravu autovakcíny“ s pečiatkou imunológa. Vhodné je aj do sprievodného listu uviesť  konkrétneho patogéna (patogénov), ktoré už boli od pacienta izolované.

Tiež je potrebné, aby pacient laboratóriu poskytol svoje telefónne číslo kvôli prípadnej komunikácii.

Po príprave autovakcíny je pacient telefonicky informovaný kedy by si mohol osobne prísť autovakcínu vyzdvihnúť a súčasne je poučený a spôsobe užívania. 

Liečba nie je vhodná aj v čase akútnej infekcie a akútnej exacerbácie infekcie, v čase očkovania a do 8 týždňov po ukončení očkovania.

Výhodou užívania autovakcín je výrazné zníženie počtu atakov ochorenia. Napomáha ku skráteniu a zmierneniu priebehu daného ochorenia a vedie ku zníženiu spotreby antibiotík.   Ďalšou výhodou autovakcín je minimum vedľajších účinkov a čo je dôležité, znáša sa aj s inou medikáciou.

Pokiaľ liečbu autovakcínou indikuje lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore klinická imunológia a alergológia, príprava mikrobiálnej autovakcíny a stock vakcíny je plne hradená zdravotnou poisťovňou.

Pokiaľ liečbu autovakcínou indikuje lekár s inou špecializáciou (viď uvedené vyššie) prípravu mikrobiálnej autovakcíny a stock vakcíny plne hradí pacient. 

Bližšie informácie Vám radi poskytneme na e-mailovej adrese.

Štandardy klinická mikrobiológia

Kolektív autorov z nášho pracoviska pracoval na týchto štandardných terapeutických postupoch:

Individuálne pripravené perorálne mikrobiálne lyzáty (autovakcíny a stock vakcíny) ako alternatívna liečba chronických a recidivujúcich infekcií (.pdf, 1,2 MB)

Kontrola kvality diagnostickej činnosti

Diagnostická činnosť pracoviska je priebežne kontrolovaná v rámci externej kontroly kvality         

Labquality  Helsinki FINLAND  

  • Zabezpečenie externej kontroly v oblasti bakteriológie, mykológie, parazitológie a sérológie 2 - 4 krát ročne   
  • Identifikácia, stanovenie citlivosti,  mechanizmy rezistencie,  interpretácia výsledkov.   
  • Certifikáty zasielané 1 x ročne.   
  •  e-mailová adresa  fínskej stránky kontroly

 

Úrad verejného zdravotníctva SR    

  • Kontrola kvality laboratórneho stanovenia citlivosti na antibiotiká - kruhové vzorky 4 x ročne.   
  • Certifikáty zasielané 4 x ročne.    

EQA Denmark  

  • Identifikácia vybraných pôvodcov  EARS – net (European Antimicrobial Resistance Surveillance Network)  
  • Certifikáty zasielané 1 x ročne
cerfikát kvality Fínsko
certifikát NRC