AKTUALITY 2025
Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vyhlasuje výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie pomoci de minimis prostredníctvom Inovačných poukážok na progresívne technológie a materiály pre duálne použitie a komplexného online inovačného poradenstva v rámci národného projektu Zvýšenie inovačnej výkonnosti slovenskej ekonomiky 2 (NP ZIVSE2), kód výzvy: IP_PTM_125 https://www.siea.sk/inovacie/inovacnepoukazky/
Projekty v oblasti Zdravotníctva (prislúchajúce Doméne 4: Zdravá spoločnosť) sú v tejto Výzve vylúčené. Doména Zdravá spoločnosť bude mať osobitnú výzvu. Napriek tejto informácii poskytujeme podrobnosti o uvedenej výzve pre výskumníkov z LF UK, pretože ich expertíza môže byť zaujímavá pre projekty mimo tejto domény a môžu byť riešiteľmi pre podniky v rámci ostatných domén RIS3 Inteligentnej špecializácie.
Webinár k uvedenej výzve si môžete pozrieť tu: https://www.siea.sk/pozvanky/webinar-k-inovacnym-poukazkam-na-progresivne-technologie-a-materialy-pre-dualne-pouzitie/
Lehota na predkladanie žiadostí
Žiadosti je možné predkladať prostredníctvom portálu INOWA od 10.03.2025 o 12.00 h.
Výzva bude otvorená do 10.04.2025, alebo do vyčerpania indikatívnej výšky finančných prostriedkov. O prípadnom pozastavení alebo uzavretí výzvy bude informácia zverejnená na webovom sídle.
Cieľ výzvy
Výzva je zameraná na pomoc pri rozvoji inovatívnych produktov (technológií, SW, materiálov) z úrovne technologickej pripravenosti (TRL) 5-7 na úroveň TRL 7-9. Podporuje výskum a vývoj originálnych riešení s preukázateľným potenciálom duálneho použitia.
Oprávnení žiadatelia
O inovačnú poukážku môžu žiadať fyzické alebo právnické osoby, ktoré spĺňajú nasledovné podmienky:
• Sú registrované a vykonávajú podnikateľskú činnosť na území Slovenskej republiky.
• Majú sídlo podnikania na území Slovenskej republiky.
• Nebola im preplatená Inovačná poukážka v rámci iných výziev NP ZIVSE2.
• Sú oprávnené podnikať v oblasti zamerania predkladaného projektu, t. j. majú príslušný predmet podnikania zapísaný vo verejných registroch najneskôr k dátumu zverejnenia Výzvy (07.02.2025 o 15:00).
Predmet Inovačnej poukážky: Podporované sú služby vychádzajúce zo zoznamu aktivít konkretizovaných v Príručke, v oblastiach s preukázateľným potenciálom duálneho použitia riešenia. Výzva sa zameriava na kategórie položiek s dvojakým použitím v zmysle Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/821, ako napríklad jadrové materiály, osobitné materiály, spracovanie materiálov, elektronika, počítače, telekomunikácie a „bezpečnosť informácií“, snímače a lasery, navigácia a letecká elektronika, námorná technika.
Kto môže byť riešiteľom v uvedenej výzve?- relevantné pre výskumníkov z LF UK
Podľa Príručky pre žiadateľa/prijímateľa k výzve IP_PTM_125 môže byť riešiteľom inovačného projektu oprávnená fyzická alebo právnická osoba, ktorá je oprávnená poskytovať službu/dielo definované v Opise inovačného projektu (OIP). S touto osobou oprávnený žiadateľ uzatvorí zmluvu na dodanie služby/diela – realizáciu inovačného projektu (Zmluva OR). Každý oslovený uchádzač v rámci cenového prieskumu je považovaný za potenciálneho riešiteľa.
Podmienky, ktoré musí spĺňať oslovený potenciálny riešiteľ, aby mohol poskytovať službu/dielo definované v OIP, sú nasledovné:
• Musí byť zapísaný v zozname REGISTER VEREJNÝCH VÝSKUMNÝCH INŠTITÚCIÍ (https://regvvi.cvtisr.sk/ ).
• Ak nie je zapísaný v tomto registri, musí mať vo verejných registroch zapísaný predmet podnikania výskum, veda, inovácie, resp. inú činnosť relevantnú pre realizáciu predkladaného inovačného projektu, a to najneskôr k dátumu zverejnenia Výzvy (07.02.2025). Zároveň musí predložiť Čestné vyhlásenie o oprávnenosti a praxi, v ktorom uvedie preukázateľné príklady praxe v oblasti zamerania projektu.
Preukázateľné príklady praxe v oblasti zamerania projektu zahŕňajú realizované výskumno-vývojové projekty v oprávnených odvetviach, preukázané napríklad záverečnou správou, odkazom na zverejnenú zmluvu alebo webovú stránku.
Potenciálni riešitelia, ktorí nie sú zapísaní v Registri verejných výskumných inštitúcií, musia svoju oprávnenosť preukázať aj predložením čestného vyhlásenia o oprávnenosti a praxi, ktoré ich na danú činnosť oprávňuje (napr. zápis činnosti v orsr.sk / zrsr.sk) spolu s preukázaním príkladov praxe v danom odvetví. Vzor tohto čestného vyhlásenia je povinnou prílohou oslovujúcich e-mailov.
Žiadateľ si môže potenciálnych riešiteľov nájsť voľne na trhu, avšak musia spĺňať uvedené podmienky. Oprávneného riešiteľa Žiadateľ uvádza v rámci ŽoIP v INOWA na základe výsledkov cenového prieskumu.
Je dôležité, aby predmet zákazky (predmet inovačného projektu) bol popísaný jednoznačne, jasne a úplne, aby nedošlo k znevýhodneniu alebo vylúčeniu určitých potenciálnych riešiteľov oprávnených dodávať predmet zákazky.
V rámci výzvy je možné osloviť len potenciálnych riešiteľov, ktorí sú oprávnení poskytovať požadované služby v súlade s OIP na základe podnikateľského oprávnenia zapísaného v príslušných registroch.
Dĺžka realizácie projektu
Realizácia inovačného projektu trvá 3 mesiace od vystavenia Inovačnej poukážky, pričom realizáciu je možné začať najskôr vystavením Inovačnej poukážky.
Maximálna výška pomoci
Maximálna výška pomoci na jeden projekt je 30 000,00 EUR vo forme priamej finančnej pomoci prostredníctvom Inovačnej poukážky, čo predstavuje maximálnu intenzitu pomoci 85 % z celkových oprávnených výdavkov. Poukážka sa hradí žiadateľovi, ktorý je do 5 dní povinný zaslať platbu riešiteľovi.
Alokácia
Je rozdelená na 20% pre BA kraj a 80% pre ostatné kraje.
Oprávnené oblasti projektu
V rámci tejto Výzvy sa prostredníctvom Inovačných poukážok riešia projekty v súlade s doménami RIS3:
· Doména 1: Inovatívny priemysel pre 21. storočie;
· Doména 2: Mobilita pre 21. storočie;
· Doména 3: Digitálna transformácia Slovenska;
· Doména 5: Zdravé potraviny a životné prostredie.
Projekty v oblasti Zdravotníctva (prislúchajúce Doméne 4: Zdravá spoločnosť) sú v tejto Výzve vylúčené.
Predfinancovanie
Je možné do celkovej oprávnenej výšky poukážky (t.j. 85 % z celkových oprávnených výdavkov.)
Viac informácií
Kompletné znenie výzvy, Príručka pre žiadateľa/prijímateľa a všetky relevantné dokumenty sú dostupné na webe https://www.siea.sk/inovacie/inovacnepoukazky/ .
Často kladené otázky k inovačným poukážkam na progresívne technológie a materiály pre duálne použitie
1. Kto je oprávnený žiadať o Inovačnú poukážku?
O Inovačnú poukážku môžu žiadať fyzické alebo právnické osoby, ktoré sú registrované a vykonávajú podnikateľskú činnosť na území Slovenskej republiky, majú na tomto území aj sídlo, nemajú preplatenú inú inovačnú poukážku v rámci národného projektu Zvýšenie inovačnej výkonnosti slovenskej ekonomiky 2 (NP ZIVSE2) a sú oprávnené podnikať v oblasti zamerania predkladaného projektu, pričom túto činnosť musia mať zapísanú vo verejných registroch najneskôr k dátumu zverejnenia výzvy (7. februára 2025 o 15:00).
2. Aký je cieľ tejto výzvy Inovačných poukážok?
Primárnym cieľom výzvy je podpora rozvoja inovatívnych produktov (technológií, softvéru, materiálov) z úrovne technologickej pripravenosti (TRL) 5-7 na úroveň TRL 7-9. Zároveň podporuje výskum a vývoj originálnych riešení s potenciálom duálneho použitia a vysokým pozitívnym vplyvom na spoločnosť a rast globálnych príležitostí pre žiadateľa.
3. Na aké služby a aktivity sa Inovačná poukážka vzťahuje?
Inovačná poukážka podporuje služby vychádzajúce zo zoznamu aktivít konkretizovaných v Príručke, v oblastiach s preukázateľným potenciálom duálneho použitia. Výzva sa zameriava na kategórie položiek s dvojakým použitím v zmysle Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/821, ako napríklad jadrové materiály, osobitné materiály, elektronika, počítače, telekomunikácie, snímače, navigácia a námorná technika. Oprávnené sú výhradne aktivity, ktoré začali po vystavení Inovačnej poukážky a bezprostredne súvisia s cieľom inovačného projektu. Medzi neoprávnené výdavky patria napríklad analýzy trhu, marketingové stratégie, grafický dizajn produktu, vývoj webových stránok, spracovanie podnikateľských plánov a bežné opakujúce sa služby.
4. Aká je maximálna výška finančnej pomoci a ako dlho trvá realizácia projektu?
Maximálna výška priamej finančnej pomoci je 30 000,00 EUR, čo predstavuje maximálnu intenzitu pomoci 85 % oprávnených výdavkov. Poskytuje sa aj nepriama pomoc formou online inovačného poradenstva v hodnote 42,00 EUR. Dĺžka realizácie inovačného projektu je 3 mesiace od dátumu vystavenia Inovačnej poukážky, pričom realizáciu je možné začať najskôr po jej vystavení.
5. Aké dokumenty je potrebné predložiť k žiadosti o Inovačnú poukážku (ŽoIP)?
K ŽoIP je potrebné predložiť nasledujúce povinné prílohy:
Príloha č. 1: Cenový prieskum, ktorý musí obsahovať náležitosti podľa bodu 2.3 Príručky. Žiadateľ je povinný vykonať cenový prieskum pred predložením ŽoIP, osloviť minimálne dvoch potenciálnych riešiteľov a získať cenové ponuky.
Príloha č. 2: Sken Zmluvy o dielo (alebo inej obdobnej zmluvy - Zmluva OR) podpísanej oboma zmluvnými stranami (žiadateľom a vybraným oprávneným riešiteľom). Táto zmluva sa uzatvára po vyhodnotení cenového prieskumu.
Príloha č. 3: Sken zmluvy o zriadení podnikateľského účtu žiadateľa uzatvorenej s bankou alebo potvrdenie banky o jeho zriadení, na ktorý majú byť žiadateľovi vyplatené prostriedky pomoci.
6. Ako prebieha proces podávania žiadosti o Inovačnú poukážku?
Žiadateľ sa musí najskôr zaregistrovať a následne vyplniť a elektronicky predložiť Žiadosť o Inovačnú poukážku (ŽoIP) prostredníctvom webovej aplikácie INOWA, ktorá je dostupná na webovom sídle https://www.inowa.siea.sk . Po úspešnom odoslaní formulára ŽoIP spolu s povinnými prílohami v INOWA sa žiadosť považuje za riadne doručenú.
7. Aké sú dôležité aspekty cenového prieskumu a Zmluvy OR?
Žiadateľ je povinný vykonať cenový prieskum oslovením minimálne dvoch potenciálnych riešiteľov s rovnakou požiadavkou na predloženie cenovej ponuky. Vyhodnotenie prieskumu sa dokumentuje a tvorí prílohu ŽoIP. Po vyhodnotení prieskumu a výbere najvýhodnejšej ponuky uzavrie žiadateľ s vybraným oprávneným riešiteľom Zmluvu OR. Cena v tejto zmluve musí byť rovnaká ako v úspešnej cenovej ponuke. Sken podpísanej Zmluvy OR je povinnou prílohou ŽoIP. Zmluva OR musí obsahovať špecifické náležitosti a ustanovenia predpísané SIEA.
8. Aké sú obmedzenia týkajúce sa získania Inovačnej poukážky v rámci NP ZIVSE2?
Každému oprávnenému žiadateľovi môže byť v rámci tejto výzvy poskytnutá Inovačná poukážka maximálne jedenkrát. Ak už žiadateľovi bola preplatená inovačná poukážka v rámci akejkoľvek inej výzvy vyhlásenej v rámci NP ZIVSE2, nemôže sa už do tejto výzvy prihlásiť a bude považovaný za neoprávneného. Podobne, ak dôjde k preplateniu Inovačnej poukážky v rámci tejto výzvy, žiadateľ sa už nemôže prihlásiť do žiadnej inej výzvy v rámci NP ZIVSE2.
9. Najčastejšie chyby v cenovom prieskume
Nedodržanie lehôt, oslovený len 1 žiadateľ.
Časová os hlavných udalostí
- 07.02.2025 o 15:00: Dátum zverejnenia Výzvy na predkladanie žiadostí o poskytnutie pomoci de minimis prostredníctvom Inovačných poukážok na progresívne technológie a materiály pre duálne použitie a komplexného online inovačného poradenstva v rámci národného projektu Zvýšenie inovačnej výkonnosti slovenskej ekonomiky 2 s kódom IP_PTM_125. Najneskôr k tomuto dátumu musí mať žiadateľ zapísaný príslušný predmet podnikania vo verejných registroch, ak žiada o Inovačnú poukážku na progresívne technológie a materiály.
- 10.03.2025 o 12:00: Spustenie možnosti zapojenia sa žiadateľov do Výzvy IP_PTM_125 prostredníctvom portálu INOWA.
Účastníci
- Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA): Národná agentúra, ktorá vyhlasuje výzvy na predkladanie žiadostí o inovačné poukážky v rámci národného projektu Zvýšenie inovačnej výkonnosti slovenskej ekonomiky 2 (NP ZIVSE2). Zodpovedá za administráciu, posudzovanie žiadostí, vydávanie oznámení, uzatváranie zmlúv a preplácanie inovačných poukážok.
- Žiadateľ: Fyzická alebo právnická osoba, ktorá spĺňa stanovené podmienky a predkladá žiadosť o poskytnutie pomoci de minimis prostredníctvom inovačnej poukážky. Musí byť registrovaná a vykonávať podnikateľskú činnosť na území SR, mať sídlo na území SR a byť oprávnená podnikať v oblasti zamerania predkladaného projektu najneskôr k dátumu zverejnenia výzvy. Nemôže jej byť preplatená inovačná poukážka v rámci iných výziev NP ZIVSE2 (s výnimkou špecifických podmienok pri súbežnom podaní žiadostí).
- Prijímateľ pomoci: Úspešný žiadateľ, s ktorým SIEA uzatvorila Zmluvu o poskytnutí pomoci de minimis prostredníctvom inovačnej poukážky (Zmluva IP) a táto zmluva nadobudla účinnosť.
- Oprávnený riešiteľ: Subjekt (dodávateľ/zhotoviteľ), ktorý má byť vybraný Žiadateľom na realizáciu inovačného projektu (napr. poskytnutie služby v oblasti patentov, certifikácie alebo progresívnych technológií a materiálov). Musí spĺňať podmienky oprávnenosti a byť vybraný na základe vykonaného cenového prieskumu.
- Potenciálny riešiteľ: Subjekt, ktorý Žiadateľ osloví v rámci cenového prieskumu s cieľom získať cenovú ponuku na riešenie inovačného projektu.
- Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky: Poskytovateľ nenávratného finančného príspevku pre národný projekt Zvýšenie inovačnej výkonnosti slovenskej ekonomiky 2.